Sık Sorulan Sorular

Check up kimlere yapılabilir?


2 ile 19 yaşları arasında mutlaka bir kere sağlık kontrolü yapılmalıdır. 20 yaşından sonrada periyodik olarak bütün bireylerin yılda 1 kez sağlık kontrolünden geçmesi önerilir. Ayrım yapılmaksızın check up herkese uygulanabilir.

Check up nasıl yapılır? Ne kadar sürer? Sonuçlar kaç günde çıkar?


Check up için sadece bir kaç saatinizi ayırmanız yeterlidir. Alınan kan örnekleriniz incelenip belirli test ve tetkikler sonrasında yapılan muayenelerle sonuçlarınızın değerlendirildiği bir check up sonucunda genel sağlık profiliniz belirlenir. Sonuçlarınız en erken 4 gün içerisinde çıkmaktadır.

Hangi hastalıklar check up ile erken teşhis edilebilir?
Yaşa göre tetkik programları değişmekle birlikte genel olarak kolesterol (kandaki yağ), şeker hastalığı (diyabet), hipertansiyon, kalp ve kapak hastalıkları, akciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, bulaşıcı hepatit virüsüne bağlı karaciğer hastalıkları, akciğer, kalın bağırsak, karaciğer, pankreas, mesane kanserleri ve erkeklerde prostat, kadınlarda meme, rahim ve rahim ağzı gibi kanserler, kemik erimesi ve bazı kan hastalıkları check up programları ile tespit edilebilir.

Kanser taramaları neleri kapsıyor?
Meme, akciğer, kalın bağırsak ve prostat ülkemizde en sık görülen kanser taramaları; meme kanseri toplumun sağlığı açısından ayrı bir öneme sahiptir. Kanserin ölüme neden olan hastalık türü olması erken teşhisinde yaşamsal önem taşıyor. Birçok kanser türünü erken teşhis sayesinde önlemek mümkün.

Sonuçları kim değerlendiriyor? Onun için ayrı bir ücret ödemem gerekli mi?
Sonuçlarınız uzman hekimlerimiz tarafından değerlendirilmektedir. Konsültasyon için ayrı bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

Check Up hangi sıklıkla yapılmalıdır?
Günümüzde herkesin en az yılda 1 kez check up yaptırılması öneriliyor.